null

Centrum Aktywności Międzypokoleniowej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Wizualizacja trzykondygnacyjnego budynku z dużymi oknami. Przed budynkiem stoją osoby w różnym wieku. Widok na budynek zza drzew.

Jest projekt, ruszyły prace przygotowawcze w terenie.

Wykonawca opracował już projekt architektoniczno-budowlany obiektu, zaprojektował też zagospodarowanie terenu. 10 grudnia 2021 r. złożył wniosek o pozwolenie na budowę. Nowym elementem, który już widać w terenie, jest tymczasowe ogrodzenie. Wykonawca ustawił je na czas prowadzenia inwestycji. Po zakończeniu prac je zdemontuje. 

Jakie będzie Centrum Aktywności Międzypokoleniowej

W sierpniu podpisaliśmy umowę z konsorcjum firm: PBO Śląsk (lider) i MTM Budownictwo, na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych inwestycji „Budowa Centrum Aktywności Międzypokoleniowej przy ul. Ceramicznej” za ponad 31 mln zł. Powstanie dom dziennego pobytu dla 30 seniorów (na pierwszym i drugim piętrze), placówka wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną ze sprzężeniami i autyzmem (na drugim piętrze) oraz żłobek dla 150 dzieci (na parterze). Centrum Aktywności Międzypokoleniowej (CAM) będzie integrować osoby w różnym wieku – dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów. Dlatego w wymaganiach projektowych uwzględniono konieczność zaprojektowania zewnętrznych miejsc wspólnych – ogrodu społecznościowego, sensorycznego lub siłowni plenerowej. Zewnętrzna część będzie ogólnodostępna. Budynek będzie miał dwie klatki schodowe i trzy windy. Użytkownicy CAM będą mogli korzystać z istniejącego, ogólnodostępnego parkingu przy ul. Ceramicznej. Natomiast na potrzeby osób niepełnosprawnych oraz do obsługi technicznej budynku zapewnimy dojazd przez istniejący wjazd do przedszkola. Gotowe są już wizualizacje obiektu. 

Jak przebiegają prace 

W ramach prac przygotowawczych wykonawca przygotowuje zaplecze budowy i zabezpiecza rośliny przewidziane do zachowania. Aby prowadzić prace ustawił tymczasowe ogrodzenie, bo zabezpieczenie placu budowy jest obowiązkiem wykonawcy. Po zakończeniu inwestycji tymczasowe ogrodzenie zostanie rozebrane - teren CAM docelowo nie będzie ogrodzony. Oczywiście wykonawca usunie tylko to ogrodzenie, które ustawił. 
Teraz czekamy na pozwolenie na budowę oraz projekt wykonawczy. Wtedy ruszą prace budowlane. Planowany termin zakończenia robót budowlanych  to trzeci kwartał 2023 roku.
 

Widok z podwórza wewnętrznego na trzykondygnacyjny budynek z dużymi oknami. Przez okna widać wnętrza budynku.
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Małe dzieci z opiekunami bawiące się na podwórzu wewnętrznym.