Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Białołęce z kamieniem węgielnym

Plac budowy. W tle betonowa konstrukcja budynku obejmująca parter i pierwsze piętro. Przed budynkiem płytkie wykopy i fundamenty, w tle żuraw.

Trwa budowa Centrum Aktywności Międzypokoleniowej (CAM) przy ul. Ceramicznej 9a. Budynek, w którym będą działać m.in. żłobek i dzienny dom pobytu dla seniorów, ma być gotowy w przyszłym roku.

Dziś wmurowano kamień węgielny pod budowę przyszłej placówki.

– To będzie kolejne Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Warszawie. Podobne działa już na Nowolipiu, budujemy też podobne placówki w Wawrze i na Ochocie. Doświadczenie pokazuje, że łącząc pokolenia, można pomagać wszystkim w sposób najbardziej efektywny – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Zależy nam na tym, by odpowiadać na potrzeby lokalnej społeczności. A tutaj – Na Białołęce te potrzeby są duże. To młoda, duża i coraz bardziej popularna dzielnica. Dlatego cieszę się, że kolejny CAM powstaje właśnie tutaj – dodał prezydent, jednocześnie dziękując za wsparcie Radzie m.st. Warszawy i dzielnicy Białołęka.

- To jeden z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych dni dla dzielnicy Białołęka i jej mieszkańców. W sierpniu ubiegłego roku podpisaliśmy umowę, dzisiaj widzimy już gotowy fundament oraz część konstrukcji pierwszej kondygnacji. Mam nadzieję, że już za rok w tym samym lub większym gronie spotkamy się na otwarciu nowej, wielofunkcyjnej placówki – mówiła Anna Majchrzak, wiceburmistrz dzielnicy Białołęka.

– Idea tworzenia podobnych obiektów została zapoczątkowana kilka lat temu. Dzisiaj chciałam podziękować tym osobom, które konsekwentnie, z uporem i nie zważając na trudności, wcielają tą ideę w życie. Dziękuję też jej inicjatorom. Bez Państwa, bez seniorów, ten budynek by nie powstał. Nie powstałby również bez konsekwencji władz stolicy w tworzeniu miasta otwartego, przyjaznego, dbającego o potrzeby wszystkich mieszkańców – mówiła Magdalena Roguska, wiceprzewodnicząca m.st. Warszawy.

Na parterze CAM na Białołęce znajdzie się żłobek dla 150 dzieci, na pierwszym i drugim piętrze – dom dziennego pobytu dla seniorów. Również dla drugim piętrze powstanie placówka wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną ze sprzężeniami i autyzmem.
Budynek będzie wyposażony w trzy windy. Użytkownicy placówki będą mogli korzystać z istniejącego, ogólnodostępnego parkingu przy ul. Ceramicznej. Natomiast na potrzeby osób z niepełnosprawnościami oraz do obsługi technicznej budynku zapewniony zostanie dojazd przez istniejący wjazd do przedszkola.

Nowoczesne podejście do lokalnej społeczności

Centra Aktywności Międzypokoleniowej są tworzone w innych miejscach na świecie i w naturalny sposób wpływają na integrację. Najstarsi mają okazję spotkać się z najmłodszymi nie tylko we wspólnym budynku, ale również w otwartych przestrzeniach na zewnątrz – np. w ogrodzie społecznościowym czy siłowni plenerowej. Obecnie w stolicy powstaje kilka takich placówek, np. na Ochocie.

CAM dla wszystkich

W nowej placówce na Białołęce osoby o szczególnych potrzebach znajdą profesjonalną opiekę. Seniorzy będą mieć zapewnioną pomoc przez osiem godzin dziennie oraz ciepły posiłek. Będą mogli rozwijać także swoje zainteresowania i uczestniczyć w zajęciach utrzymujących sprawność fizyczną.

CAM będzie również miejscem otwartym dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem. Oprócz profesjonalnej opieki podopieczni będą mogli uczestniczyć w zajęciach treningowych, przystosowujących do samodzielności. Przestrzeń będzie zaprojektowana tak, aby wokół nie było rozpraszających bodźców czy intensywnego światła – bardzo uciążliwych dla osób z autyzmem.

Zaawansowanie prac

Inwestycja realizowana jest w trybie projektuj i buduj. Odpowiada za nią konsorcjum firm PBO Śląsk i MTM Budownictwo. Rok temu dzielnica podpisała umowę z wykonawcą, w lutym wykonawca otrzymał pozwolenie na budowę. Gotowe są już fundamenty budynku i częściowo pierwsza kondygnacja. Inwestycja ma się zakończyć w trzecim kwartale 2023 r. Jej koszt wyniesie ponad 31 mln zł.

napis: wbudowanie aktu erekcyjnego pod budowę Centrum Aktywności Międzypokoleniowej 24.08.2022 na kielni
Wiceburmistrz Anna Majchrzak - młoda kobieta ubrana w kamizelkę odblaskową i kask podpisuje akt erekcyjny. Z tyłu grupa osób ubrana w kamizelki odblaskowe i kaski.
Wiceburmistrz Jan Mackiewicz, ubrany w kamizelkę odblaskową i kask podpisuje akt erekcyjny. W tle grupa osób.
Wiceburmistrz Izabela Ziątek ubrana w kamizelkę odblaskową i kask podpisuje akt erekcyjny. Za nią grupa uczestników uroczystości.
Uczestnicy uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego stoją w zwartej grupie. Prezydent Rafał Trzaskowski prezentuje podpisany akt erekcyjny.
Prezydent Rafał Trzaskowski umieszcza podpisany akt erekcyjny w metalowej tubie. W tle grupa osób w kaskach i kamizelkach odblaskowych.
Wiceburmistrz Anna Majchrzak trzyma kielnię w ręku i wrzuca cement do otworu z umieszczonym kamieniem węgielnym. Za nią stoi grupa osób w kaskach i kamizelkach odblaskowych.
Wiceburmistrz Jan Mackiewicz trzyma kielnię w ręku i wrzuca cement do otworu z umieszczonym kamieniem węgielnym. Za nim stoi grupa osób w kaskach i kamizelkach odblaskowych.
Wiceburmistrz Izabela Ziątek trzyma kielnię w ręku i wrzuca cement do otworu z umieszczonym kamieniem węgielnym. Za nią stoi grupa osób w kaskach i kamizelkach odblaskowych.