Centrum Aktywności Międzypokoleniowej z pozwoleniem na budowę

Małe dzieci z opiekunami bawiące się na podwórzu wewnętrznym.

Już niebawem przy ul. Ceramicznej zobaczymy pierwsze prace ziemne, wylewanie fundamentów i inne prace budowlane. Inwestycja ma się zakończyć w trzecim kwartale 2023 roku.

Centrum Aktywności Międzypokoleniowej będzie wyjątkową na skalę Warszawy placówką – łączącą pokolenia i odpowiadająca na potrzeby lokalnej społeczności – pod jednym dachem będą działały żłobek, dzienny dom pobytu dla seniorów. Swoje miejsce znajdą tu też osoby z niepełnosprawnością intelektualną. W budynku znajdzie się też przestrzeń dla innych podmiotów i mieszkańców.

Zgodnie z projektem, na parterze znajdzie się żłobek dla 150 dzieci, dom dziennego pobytu dla seniorów na pierwszym i drugim piętrze, natomiast placówka wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną ze sprzężeniami i autyzmem na drugim piętrze. Budynek będzie miał dwie klatki schodowe i trzy windy. Użytkownicy CAM będą mogli korzystać z istniejącego, ogólnodostępnego parkingu przy ul. Ceramicznej. Natomiast na potrzeby osób niepełnosprawnych oraz do obsługi technicznej budynku zapewnimy dojazd przez istniejący wjazd do przedszkola.

Nowoczesne podejście do lokalnej społeczności

Takie projekty są z powodzeniem wdrażane w innych miejscach na świecie i w naturalny sposób wpływają na integrację.  W Warszawie to pomysł nowatorski. Najstarsi spotkają się z najmłodszymi nie tylko we wspólnym budynku, ale również w otwartych przestrzeniach na zewnątrz – ogrodzie społecznościowym, sensorycznym i siłowni plenerowej.

CAM dla wszystkich

W CAMie osoby o szczególnych potrzebach znajdą  profesjonalną i dostosowaną do potrzeb opiekę. Seniorzy będą mieć zapewnioną opiekę przez osiem godzin dziennie oraz ciepły posiłek. Będą mogli rozwijać także swoje zainteresowania i uczestniczyć w zajęciach utrzymujących sprawność fizyczną.

CAM będzie również miejscem otwartym dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem. Oprócz profesjonalnej opieki podopieczni będą mogli uczestniczyć w zajęciach treningowych, przystosowujących do samodzielności. Przestrzeń będzie zaprojektowana tak, aby nie było wokół rozpraszających bodźców, intensywnego światła – bardzo uciążliwych dla osób z autyzmem.

Za realizację zadania w trybie projektuj i buduj odpowiadać będzie konsorcjum firm PBO Śląsk i MTM Budownictwo. Koszt inwestycji wyniesie ponad 31 milionów złotych brutto.