null

Co zrobiliśmy z budżetu obywatelskiego w 2021 roku

Drukuj otwiera się w nowej karcie
napis budżet obywatelski z podpisami: zgłaszam, głosuję, korzystam. Słowo Korzystam jest podświetlone ciemnym tłem.

Na ten rok mieszkańcy Białołęki wybrali 14 projektów, które miały być wykonane z budżetu obywatelskiego na terenie dzielnicy. Dwanaście z nich jest już gotowych lub do końca grudnia zostaną skończone.

Kino w BOK Głębocka – dokupienie sprzętu i dostosowanie sali widowiskowej BOK na Głębockiej do działalności kina stacjonarnego (nr 877) – projekt realizuje Białołęcki Ośrodek Kultury. Już w czerwcu sala kinowa była gotowa i odebrana. W sierpniu odbyły się pierwsze, testowe seanse filmowe z udziałem publiczności. Oficjalne otwarcie kina było 12 września br. i do końca roku każdego tygodnia organizowane są darmowe seanse filmów dla dzieci i widzów starszych.

Projekty realizowane przez pracowników Urzędu Dzielnicy Białołęka

Jaśniej i bezpieczniej na Lewandowie, Skarbka z Gór, Berensona, Ostródzkiej, Mochtyńskiej, Kobiałce (nr 58), polegający na doświetleniu 11 przejść dla pieszych. Po ustawieniu fundamentów oraz wykonaniu przecisków rurowych pod jezdniami na poprowadzenie kabli, przyszedł czas na ustawienie nowych latarń. Doświetlone zostały przejścia dla pieszych na ulicach: Skarbka z Gór, Berensona, Ostródzkiej i Lewandowie. Przy "zebrach" Wykonawca ustawił nowe słupy oświetleniowe z oprawami typu LED o jasnym kontrastowym świetle, poprawiające widzialność pieszego nie tylko na „zebrze”, ale również w strefie dojścia do niej.

W lipcu skończyliśmy projekt Ptasie mieszkania - budki lęgowe dla ptaków (nr 674) w ramach, którego zawiesiliśmy 40 budek lęgowych dla małych ptaków w parkach i na placach zabaw Białołęki.

W Ogrodach Mehoffera w połowie grudnia pojawiła się Wieża lęgowa dla jaskółek oknówek. Walczmy z komarami w naszej dzielnicy (nr 588). Wieża ma wysokość 8-9 i mieści się w niej 20 gniazd. Ptaki będą do niej wabione za pomocą specjalnego głośnika i odtwarzacza zasilanego panelem fotowoltaicznym.

Nasi mieszkańcy nie zapomnieli o innych ptakach i zwierzętach i wsparli je 15 nowymi skrzynkami wybierając projekt Wspieramy ptaki i wiewiórki na Białołęce (nr 1858). Nowe skrzynki pojawiły się w parku przy ul. Strumykowej, a te już istniejące m.in. w parku Henrykowskim, na placach zabaw przy ul. Brzezińskiej, Porajów i Odkrytej zostały wyczyszczone.

Na Białołęce w ostatnim roku pojawiło się mnóstwo nowych drzew i krzewów, co jest efektem realizacji m.in. projektu  Białołęka walczy ze smogiem. Sadzimy rośliny zimozielone (nr 434). 45 drzew i 220 mb krzewów zimozielonych posadzonych zostało przy Bazarku na Mehoffera, u zbiegu ulic Ceramicznej i Ćmielowskiej, w okolicy ulic Świderskiej i Gębickiej oraz przy działkach przy ulicy Milenijnej.

Dzięki projektowi Zieleń zamiast betonu (nr 424) swój wygląd nieco zmieniły ulice Ceramiczna i Ćmielowska, które w 4 miejscach zostały rozbrukowane i w miejsce płyt chodnikowych założyliśmy trawniki i rabaty bylinowe. Stało się tak na skrzyżowaniu ulic Ćmielowskiej i Myśliborskiej - narożnik od strony kościoła oraz narożnik naprzeciwko poczty), na chodnikach między przejściem dla pieszych a zatokami parkingowymi po obu stronach ulicy Ceramicznej od strony ulicy Ćmielowskiej, na chodniku wzdłuż budynku Ceramiczna 29 oraz w pasie zieleni przy ul Ceramicznej w rejonie ul. Jagmina. Łącznie ok. 365m2.

2 projekty będą zrealizowane później

Mniej plastiku na Białołęce - butelkomaty do plastiku (nr 1638), polegający na postawieniu 4 butelkomatów na terenie BOŚ i BOK. Z powodu pandemii obiekty były zamknięte lub ich działalność była częściowo ograniczona. Natomiast w projekcie autor założył funkcjonowanie recyklomatów przez 12 m-cy. Planujemy przeniesienie środków finansowych i ogłoszenie przetargu w 2022 r.

Widoczne, aktywne przejścia dla pieszych na Tarchominie, Wiśniewie, Żeraniu, Zielonej Białołęce (nr 2014) to zabezpieczenie 4 przejść dla pieszych poprzez zamontowanie czujników ruchu, punktowych elementów odblaskowych, biało-czerwonych pasów, znaków drogowych z lampami LED i nawierzchni antypoślizgowej. W sierpniu wybraliśmy wykonawcę w systemie „zaprojektuj i buduj” i podpisaliśmy umowę. Niestety, ze względu na przedłużające się uzgodnienia w Zarządzie Dróg Miejskich wykonane zostały jedynie prace projektowe. Reszta prac zostanie wykonana w 2022 roku.

ZDM i Zarząd Zieleni też realizują projekty na Białołęce

Ratujmy wiewiórki (nr 93) to projekt realizowany przez Zarząd Zieleni. Zwierzęta zyskały nowe budki, które zostały zawieszone na drzewach rosnących nad Kanałem Żerańskim. W następnym roku będą czyszczone i monitorowane.

Posadźmy drzewa i krzewy wzdłuż ul. Modlińskiej (nr 101), Stwórzmy zieloną aortę Białołęki (nr 192), Drzewa dla Tarchomina (nr 1946) to 3 projekty nasadzeniowe, dzięki którym na Białołęce przybyło ok. 600 nowych drzew i ponad 2,3 tys. m2 nowych krzewów. Wzdłuż głównych arterii Tarchomina i Nowodworów oraz ulic Modlińskiej i Światowida pojawiły się m.in. berberys, dereń, kalina, tawulec, jaśminowiec, jodła, robinia, lipa, topola, olsza, grab, platany oraz różne rodzaje klonów, jesionu, dębu, śliw i lilaków.

Chodnik na Modlińskiej – remont (nr 1175) – projekt realizuje Zarząd Dróg Miejskich. Po wschodniej stronie ulicy Modlińskiej, pomiędzy ulicą Jana Kowalczyka a przystankiem autobusowym Kanał Żerański wyrównany i od nowa ułożony został chodnik, dzięki czemu poruszanie się tam pieszo i na rowerze będzie bezpieczniejsze.

Projekty z lat poprzednich

Najbardziej wyczekiwany i najdroższy w historii białołęckiego budżetu obywatelskiego projekt Wodny plac zabaw na dzień dziecka (nr 1259) powstał i został otwarty 1 czerwca, jako prezent dla dzieci w dniu ich święta. Przez całe lato był oblegany i stanowił chyba największą tegoroczną atrakcję dzielnicy. Do dyspozycji dzieciaków są różnorodne urządzenia tryskające wodą ustawione w płytkiej niecce, po której można biegać bez ryzyka poślizgnięcia się. Po zabawie w wodzie można skorzystać z przebieralni i automatycznej toalety. Na czas jesienno-zimowy Wodny Plac Zabaw jest zamknięty i poddawany konserwacji, aby latem mógł ruszyć pełną parą... a raczej wodą.

Zawieszony z powodu pandemii i panujących rok temu ostrych restrykcji projekt pt. Poidełka dla ludzi i zwierząt na Białołęce (nr  765) został zrealizowany. Poidełka, zostały już zamontowane, ale na czas zimy jeszcze pzostaną owinięte folią, gdy tylko się ociepli będzie można z nich korzystać: w Parku Magiczna, na placu zabaw przy ul. Ceramicznej oraz w Parku Henrykowskim.

Ku końcowi zbliża się realizacja projektu Tężnia solankowa w Parku Picassa - mini uzdrowisko (nr 619). Po długich bataliach najpierw natury finansowej, a potem z wykonawcą robót mieszkańcy, Tarchomina wreszcie będą mogli relaksować się w otoczeniu tężni.

Z kolei projekt Tężnia solankowa – reaktywacja (nr  994), którego realizacja została opóźniona z powodu braku wystarczających ilości środków finansowych, w tej chwili jest już w trakcie budowy i ma się zakończyć w maju przyszłego roku.

Drewniana budka dla ptaków z okrągłym otworem zawieszona na drzewie i oznakowana niebieskim trybikiem, będącym symbolem budżetu obywatelskiego w Warszawie.
Zobacz galerię (7 zdjęć)
Prostokątna rabata założona wzdłuż ul. Ceramicznej, ze świeżo posadzonymi roślinami oraz posypana korą.
Wieża dla jaskółek z widocznym słupem betonowym oraz gniazdami dla ptaków.
Na jednej z belek okalających drzewko i stanowiących jego zabezpieczenie powieszone są: informacja o rodzaju drzewka (sosna czarna), kto ją zasadził (Urząd Dzielnicy Białołęka), roku posadzenia (2021) oraz rysunek z niebieskim trybikiem symbolizującym budżet obywatelski w Warszawie.
Szpaler choinek posadzonych wzdłuż jednego z osiedli przy ul. Ćmielowskiej.
Widok z drona na atrakcje wodnego placu zabaw - urządzenia w kształcie rurek i kwiatków, dysze wodne, ławeczki. Teren ogrodzony. W tle pozostałe atrakcje w Parku Henrykowskim.