null

Egzamin na kartę rowerową w stylu holenderskim

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Grupa dzieci jadąca na rowerach po ścieżce rowerowej i przejeżdżająca przez przejazd rowerowy. Dzieci wskazują ręką zamiar skrętu w prawo.
Autor: SP 154

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 154 im. Pawła Edmunda Strzeleckiego jako pierwsi w Warszawie przystąpili do egzaminu praktycznego na kartę rowerową w stylu holenderskim.

Trasa egzaminacyjna przebiegała ulicami (ścieżkami rowerowymi) w okolicy szkoły. Organizatorami tego projektu byli nauczyciele wychowania fizycznego: Milena Zachariasz, Sylwester Kolibabski, Mateusz Cybulski, Jarosław Glinicki i techniki Artur Łyczak, zaś współorganizatorami edukator rowerowy Michał Wolny oraz przedstawiciele stowarzyszenia Zielone Mazowsze Pani Agnieszka i Pan Marek Smyk.

Egzamin, przeprowadzony 22 października, był pierwszym który odbył się w takiej formie w naszym mieście. Trasa była wytyczona w bezpośrednim sąsiedztwie, a rodzice i uczniowie mieli możliwość wcześniejszego zapoznania się z nią. Poprzedzony był zajęciami teoretycznymi prowadzonymi przez nauczyciela szkoły. Uczniowie musieli napisać test teoretyczny, a następnie pokonać dystans ok. 4 km w rzeczywistym ruchu drogowym. Egzamin praktyczny był oceniany przez rozstawionych na trasie egzaminatorów, w role których wcielili się nauczyciele i rodzice uczniów. Przed egzaminem praktycznym wszyscy uczniowie wraz z egzaminatorami przejechali trasę omawiając ją szczegółowo. Egzaminatorzy oceniali umiejętności uczestników podczas wykonywania manewrów i stosowania się do znaków drogowych pionowych i poziomych. Chociaż podczas egzaminu uczestnikom towarzyszyły ogromne emocje, to wszyscy uczniowie zdali go (część praktyczną egzaminu) z bardzo dobrym wynikiem. 

Sukces tego działania przekonał szkołę do decyzji o przprowadzeniu kolejnego, wiosennego egzamin na kartę rowerową w takiej właśnie formie. A skoro szkoła stara się dbać o zdrowy styl życia, dlatego po skończonym egzaminie każdy z uczestników otrzymał jabłko. Serdeczne podziękowania składamy rodzicom za wsparcie w tym działaniu.

Sylwester Kolibabski