null

Marywilska - nowy układ drogowy w rejonie Kupieckiej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zdjęcie z drona skrzyżowania ulicy Marywilskiej i Kupieckiej. Dobudowana nowa droga dla rowerów w pasie zieleni oraz ustawiona sygnalizacja świetlna. W tle osiedla mieszkaniowe.
Autor: ZDM

Wymieniona nawierzchnia, sygnalizacje świetlne w trzech lokalizacjach, łącznica między drogą boczną a główną, a także nowe chodniki i drogi dla rowerów. To efekt prac w rejonie skrzyżowania ulic Marywilskiej i Kupieckiej, które zrealizował deweloper.

Rozwój Warszawy trwa nieustannie. Firmy budujące nowe osiedla czy biurowce muszą pamiętać, że ich inwestycje wpływają na funkcjonowanie miasta. Dlatego mają obowiązek dostosowania układu drogowego tak, żeby gwarantował płynność zwiększonego ruchu wywołanego nową zabudową. Taki obowiązek nakłada na nie ustawa o drogach publicznych.

Właśnie deweloper, który realizuje po sąsiedzku inwestycję komercyjną, przebudował rejon skrzyżowania ulic Marywilskiej i Kupieckiej. Wprowadził tam zmiany usprawniające poruszanie się wszystkim uczestnikom ruchu. Prace zakończyły się kilkanaście dni temu.

Ruchem na skrzyżowaniu steruje teraz sygnalizacja świetlna. Dzięki temu kierowcy zyskali bezpieczniejszy wjazd i wyjazd z ul. Kupieckiej, a piesi taką samą możliwość przekroczenia przejścia przez drogę główną ul. Marywilskiej, gdzie prowadzi ich wyremontowany chodnik. Zebra została przesunięta bliżej skrzyżowania, dzięki czemu jego obszar stał się mniejszy, a droga do pokonania przez pieszych – krótsza.

Jezdnia ul. Marywilskiej w kierunku północnym oraz południowy wylot ze skrzyżowania stały się szersze, zyskały też nową nawierzchnię. Wykonawca zlikwidował biegnący po wschodniej stronie drogi głównej pas rowerowy, a ruch rowerowy poprowadził wydzieloną jednokierunkową drogą dla rowerów. Aby zapewnić płynność ruchu samochodowego, po południowej stronie skrzyżowania zlikwidował wykorzystywane w niewielkim stopniu przejście. Na jezdni wschodniej utworzył pas do skrętu w prawo w ul. Kupiecką, z dopuszczeniem jazdy na wprost dla autobusów.

Łącznica i droga dla rowerów

W pasie zieleni między drogami ul. Marywilskiej (za ślimakiem skrzyżowania z ul. Płochocińską) powstała łącznica. Po to, żeby odciążyć skrzyżowanie jezdni bocznej z ul. Kupiecką. Łącznica ma 5 m szerokości i poruszają się nią kierowcy, którzy wjechali na ul. Marywilską z ul. Płochocińskiej. Na łącznicę nie mogą wjechać ci, którzy poruszają się boczną drogą ul. Marywilskiej od ul. Kupieckiej. Droga ta stała się dwukierunkowa dla wszystkich tylko na krótkim odcinku – do wjazdu przy budynku Marywilska 44C. Dalszy fragment do jazdy w kierunku południowym przeznaczony jest tylko dla mieszkańców dojeżdżających na posesję. Dojście pieszo ułatwia im zaś nowe przejście, które powstało przez drogę boczną.

Od łącznicy przez pas zieleni do skrzyżowania z ul. Kupiecką została poprowadzona nowa droga dla rowerów. Natomiast znajdująca się po sąsiedzku zebra (położona ok. 100 m na południe od skrzyżowania z ul. Kupiecką) zyskała sygnalizację świetlną.

Źródło: ZDM