Ogłosiliśmy przetarg na rozbudowę podstawówki przy Podróżniczej

Wizualizacja nowej części szkoły przy ul. Podróżniczej. Widok od strony boiska na, którym dzieci grają w piłkę nożną. W tle budynek dydaktyczny i sala gimnastyczna.

Osiem dodatkowych sal lekcyjnych, cztery pracownie, hala sportowa, biblioteka i świetlica – o takie pomieszczenia powiększy się najstarsza szkoła w dzielnicy.

Czekamy na oferty firm, które chcą się podjąć rozbudowy placówki.

- Nasza inwestycja to de facto budowa drugiej szkoły obok istniejącej. Oprócz pomieszczeń edukacyjnych, placówka zyska halę sportową z prawdziwego zdarzenia, której nigdy nie miała. Najbardziej cieszy mnie to, że dzięki rozbudowie zauważalnie poprawi się komfort nauki i pracy – mówi Grzegorz Kuca, burmistrz Białołęki.

Kiedy szkoła się powiększy

Gotowy jest projekt, w lipcu dostaliśmy pozwolenie na budowę. Na oferty w ogłoszonym 28 września września przetargu czekamy do 22 października. Po podpisaniu umowy, wyłoniony wykonawca będzie miał 19 miesięcy na realizację prac. W optymistycznym wariancie (najkorzystniejsza oferta zmieści się w zakładanym przez nas budżecie, nikt się nie odwoła od wyników w przetargu, zwycięska firma szybko skompletuje dokumenty do umowy) nowa część szkoły będzie gotowa w czerwcu 2023 roku.

Dlaczego rozbudowa jest potrzebna

Budynek Szkoły Podstawowej nr 257 przy ul. Podróżniczej powstał w latach 50-tych XX wieku. Zaprojektowano go dla 320 uczniów, ale obecnie w szkole uczy się 622 uczniów na dwie zmiany. Aby zapewnić dobre warunki nauki dla minimum 750 uczniów, konieczne jest powiększenie budynku.

- Bardzo się cieszę, że najstarsza szkoła w naszej dzielnicy urośnie. W ogromnym tempie rozbudowuje się dzielnica, i mając tego świadomość staramy się aby infrastruktura edukacyjna nadążała za rozwojem Białołęki. Budujemy nowe szkoły (3 placówki oddane do użytku w latach 2019-2020), a tam gdzie są do tego warunki – tak jak w tym przypadku - rozbudowujemy istniejące – mówi Jan Mackiewicz, zastępca burmistrza Białołęki.

Co znajdzie się w nowej części szkoły

Nowa część budynku będzie niezależna od istniejącej. Komunikację między obiema częściami zapewni łącznik. W nowym skrzydle powstanie:

• 8 sal lekcyjnych i 4 pracownie,
  • hala sportowa z możliwością podziału na trzy części (boisko o wymiarach 40x20 m),
  • biblioteka z czytelnią oraz czytelnią multimedialną,
  • świetlica,
  • toalety,
  • część administracyjna i gospodarcza,
  • niezależne wejście do budynku

Dlaczego ta inwestycja jest bardziej wymagająca

Prace projektowe były bardziej skomplikowane, niż w innych tego typu inwestycjach, bo budynek jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków. Projektant musiał więc uzgadniać z konserwatorami zabytków zarówno koncepcję, jak i sam projekt rozbudowy. Także w trakcie realizacji prac konserwatorzy zabytków będą czuwać nad prawidłowym przebiegiem robót. Wszystko po to, by nowa część dobrze wkomponowała się w istniejący budynek szkoły.

Wizualizacja sali gimnastycznej. Uczniowie na zajęciach WF grają w koszykówkę. Po prawej stronie sali, w podcieniu trybuny dla kibiców, po lewej stronie drabinki.
Wizualizacja pracowni komputerowej. Promienie słoneczne wpadają do pomieszczenia przez duże okna. Na stołach pogrupowanych trójami stoją otwarte laptopy. Na ścianie przy wejściu wisi tradycyjna tablica, a obok ekran.
Wizualizacja biblioteki. Do pomieszczenia wpadają promienie słoneczne przez duże okna. Stoi w nim 6 wieloosobowych, drewnianych stołów z krzesłami. Na ścianach półki z książkami, a przed nią lada dla bibliotekarza.
Wizualizacja - rzut na istniejący budynek oraz część rozbudowaną