Poznaliśmy zwycięską koncepcję pływalni przy Ostródzkiej

Wizualizacja pływalni przy ul. Ostródzkiej. Widok z góry na budynek oraz jego otoczenie.
Autor: Pracownia Projektowa Piotr Makowski MAQ z Gdyni

Pierwszą nagrodę w konkursie na najlepszą koncepcję pływalni otrzymała Pracownia Projektowa Piotr Makowski MAQ z Gdyni. Sąd konkursowy przyznał też drugą nagrodę i dwa wyróżnienia.

W następnym kroku zwycięska pracownia zaprojektuje docelowy obiekt i uzyska pozwolenie na budowę. Potem, po uzupełnieniu finansowania dla inwestycji będziemy mogli ogłosić przetarg na budowę pływalni.

Za co została doceniona zwycięska praca

Na konkurs architektoniczny wpłynęło 13 prac. Sąd konkursowy przyznał pierwszą nagrodę i 40 tys. zł Pracowni Projektowej Piotr Makowski MAQ z Gdyni za „wysoką atrakcyjność rozwiązań architektonicznych  i świadomie zaprojektowany budynek.” Sąd wysoko ocenił potencjał projektu. Docenił powiązanie budynku z terenem leżącym w głębi działki i istniejącą zielenią wysoką. Jurorom spodobał się pomysł uzupełnienia rekreacji mikro placami, nanizanymi na układ ścieżek. Od frontu, czyli od ul. Ostródzkiej zaprojektowano kawiarnię. Choć jest elementem pływalni, ma oddzielne wejście i można z niej korzystać niezależnie. Przed kawiarnią znajdzie się strefa zieleni ciekawie powiązana z terenem rekreacyjnym, usytuowanym za budynkiem. W pracy przedstawiono atrakcyjne rozwiązania architektoniczno-funkcjonalne wnętrz z bardzo czytelną  i elegancko zaplanowaną strefą wejściową z odkrywkami archeologicznymi w podłodze. Sąd konkursowy wskazał też autorom pracy zalecenia do poprawy przy docelowym projekcie.

Jakie jeszcze prace zostały nagrodzone

Drugą nagrodę i 30 tys. zł otrzymała BDR Architekci sp. z o.o. z Warszawy. Sąd konkursowy docenił „interesujące rozwiązanie bryły budynku jako świadomie przeskalowanego dla stworzenia jego miastotwórczego charakteru oraz za właściwe powiązanie terenu zieleni leżącego w głębi działki z ul. Ostródzką, jak i ciekawe wnętrza przestrzeni basenów.” Dwa wyróżnienia przyznano: Pracowni MAMGUSTA ARCHITEKCI sp. z o.o. z Warszawy i  P2PA Sp. z o. o. z Wrocławia. Sąd konkursowy nie przyznał natomiast trzeciej nagrody. Konkurs był prowadzony z udziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Jaka będzie pływalnia

Pływalnia w parterze będzie miała osiem torów do pływania, basen rekreacyjny, brodzik dla najmłodszych oraz jedną zewnętrzną i dwie wewnętrzne zjeżdżalnie. Na tym samym poziomie znajdować się będzie również strefa z saunami, jacuzzi w tym z wodami solankowymi i grotą lodową. Na piętrze zaprojektowano trybuny oraz restaurację z tarasem. Z tarasu będzie się rozpościerał widok na teren zielony – rekreacyjny ze sceną amfiteatru.

Co w następnych krokach

Zwycięzcę konkursu zaprosimy do negocjacji w trybie z wolnej ręki na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Po podpisaniu umowy, Pracownia Projektowa Piotr Makowski MAQ  w ciągu ok. 10 miesięcy opracuje projekt i uzyska pozwolenie na budowę. Następnie ogłosimy przetarg na wykonawcę prac budowlanych. Nastąpi to po uzupełnieniu finansowania zadania. Dziś w budżecie mamy na tę inwestycję zarezerwowane 14 mln zł.

Co już zrobiliśmy

Nieruchomość pod pływalnię u zbiegu ulic Ostródzkiej i Hemara o powierzchni nieco ponad 2,5 ha, otrzymaliśmy od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. W pierwszej kolejności musieliśmy przeprowadzić na działce wykopaliska, bo w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego widniało tu stanowisko archeologiczne. W efekcie przeprowadzonych w dwóch etapach prac archeolodzy odkryli pozostałości dużej osady łużyckiej sprzed 3 000 lat. Na terenie 0,5 ha odnaleźli ponad 1 500 fragmentów glinianych naczyń i śladów osadnictwa. Wydobyte eksponaty będą wyeksponowane na terenie inwestycji, by użytkownicy obiektu pamiętali o przeszłości tego miejsca.

Wizualizacja pływalni przy ul. Ostródzkiej, jednopiętrowego budynku, częściowo oszklonego. Przed budynkiem zieleń, ławki. Widok od strony ulicy.
Wizualizacja pływalni przy ul. Ostródzkiej. Budynek jednopiętrowy, z dominantą w postaci wieży. Przed budynkiem zieleń miejska.
Wizualizacja pływalni przy ul. Ostródzkiej. Widok zewnętrznej fasady budynku z zieloną ceramiką i przeszkloną elewacją. Budynek otoczony zielenią niską i ścieżkami.
Widok na jednopiętrowy budynek z dominantą w postaci wieży. Obok budynku parkingi.