null

Rozmowy Łukasza Maciejewskiego: Historia kina w Popielawach

Drukuj otwiera się w nowej karcie
15.10.2021 18:30 - 15.10.2021 20:00
Białołęcki Ośrodek Kultury, Kino Głębocka 66, ul. Głębocka 66
Mężczyzna ciągnie przez polną drogę stary aparat na drewnianym wózku na kółkach. Dookoła są zielone trawy i pole uprawne.

Spotkanie, w którym wezmą udział twórcy filmu poprowadzi Łukasz Maciejewski – filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny, historyk kina, wykładowca akademicki, autor książek. Na film obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odebrać w kasach BOK.

Historia Kina w Popielawach
Polska| 1998 | 15+
Reżyseria : Jan Jakub Kolski

Staszek, chłopiec wychowany w mieście, przyjeżdża do Popielaw, rodzinnej wsi swoich dziadków. W pamiętniku spisuje historię kowalskiego rodu Andryszków, z którego szóstym z kolei potomkiem – swoim rówieśnikiem, się przyjaźni. Pierwszy z Józefów Andryszków miał wielką potrzebę zrobienia czegoś ważnego w życiu. Zbudował kinomaszynę, urządzenie poruszane kieratem i wyświetlające obrazy namalowane ręcznie na taśmie sporządzonej z pęcherzy rybich. Ale w przeddzień uruchomienia wynalazku wybuchło powstanie styczniowe. Józef trafił do oddziału powstańczego. Zakochał się, ale wkrótce zmarł z ran odniesionych w potyczce. Przed śmiercią uchronił jednak kinomaszynę na jedną, krótką projekcję. Gościł również u siebie dwóch braci z Francji zainteresowanych wynalazkiem. Jest koniec lat 60-tych XX wieku. Dziesięcioletni Szustek chce odtworzyć wynalazek pradziadka sprzed stu lat. Natrafia jednak na opór swojego ojca, Józefa Andryszka Piątego, który niszczy wszystkie szkice i zapiski ich przodka. Ojciec cierpi po stracie żony, stał się ponury i wdaje się w romans z Chanutką, miejscową latawicą. Upatrując w tęsknocie za kinomaszyną źródła cierpień kolejnych pokoleń Andryszków, chłodzi zapał syn oblewając go wodą ze studni. Szustek dostaje zapalenia płuc, a później gruźlicy kości. Lekarze chcą amputować mu nogi i ojciec zabiera go ze szpitala. W nocy jawi się Szustkowi bohaterka jego ukochanego filmu – Jadźka z filmu „Kolorowe pończochy”. Chłopca opuszcza choroba. Andruszek Piąty, jego ojciec odnajduje w mieście Chanutkę i przywozi ją do Popielaw.

 

 

 

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.