null

Rozwijam kompetencje cyfrowe

Drukuj otwiera się w nowej karcie
24.11.2022 12:30 - 24.11.2022 15:30
Białołęcki Ośrodek Kultury, ul. van Gogha 1 (sala konferencyjna)
Rysunek. Czworo ludzi w różnym wieku, w centrum osoba z rudymi włosami, ze słuchawkami na uszach.

Cykl bezpłatnych szkoleń dla dorosłych.

Białołęcki Ośrodek Kultury i Fundacja Pro Cultura zapraszają dorosłych do udziału w serii bezpłatnych szkoleń wspierających rozwój kompetencji cyfrowych! Do udziału w zajęciach szczególnie zapraszamy białołęckich seniorów, którzy po raz kolejny w ostatnich miesiącach zdobędą narzędzia, by zwiększyć swoją aktywność i sprawczość cyfrową. 

Wszystkie wykłady poprowadzi Łukasz Szczepańczyk. Możesz (ale nie jest to konieczne) przynieść na zajęcia swój smartfon lub komputer. 

Zapisy

Osobiście w kasach BOK. Warunkiem udziału w szkoleniu jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który otrzymasz w kasie. Możesz zapisać się na jedno lub więcej spotkań. 

Daty i tematy zajęć

27 października 

  • Temat 1: Dbałość o prywatność, bezpieczeństwo w sieci i legalne korzystanie z Internetu

Na zajęciach zostaną omówione główne zagadnienia związane z bezpieczeństwem w sieci m.in. rozpoznawanie fałszywych maili, tworzenie bezpiecznych haseł, bezpiecznego łączenie się z Internetem. Dodatkowo w formie krótkiego wykładu poruszone zostanie zagadnienie „fake newsów”, czyli fałszywych informacji, serwisów z legalną (niepiracką) kulturą online i wizerunku w sieci.

  • Temat 2: Poczta internetowa i wysyłanie dużych plików

Uczestnicy zapoznają się z zasadami działania poczty internetowej, a także nauczą się z niej korzystać w sposób bardziej zaawansowany (m.in. wysyłanie wiadomości do kilku osób, kopiowanie i wklejanie linków, dodawanie załączników). Dowiedzą się jak napisać oficjalnego maila np. do urzędu i co to jest netykieta w sieci. Nauczą się również wysyłać duże pliki (np. 20 zdjęć) za pomocą bezpłatnej strony WeTransfer.

3 listopada

  • Temat 1: Utrzymywanie relacji z bliskimi i utrzymywanie stosunków towarzyskich – komunikatory

Zostaną zaprezentowane znane programy do komunikacji (Google Meet, Zoom, Gadu-Gadu, Skype, Messenger, Whatsapp). Na przykładzie programu Messenger i Whatsapp zostaną omówione możliwości rozmowy wideo z jedną lub z kilkoma osobami, wysyłanie wiadomości tekstowych, obrazkowych i video. Zostaną również zaprezentowane w formie mini wykładu portale do poznawania nowych osób m.in. eDarling, Badoo, Sympatia.pl.

  • Temat 2: Nauka przez Internet i rozwój osobisty

Uczestnicy dowiedzą się m.in. jak mogą znaleźć dla siebie ciekawe kursy i szkolenia online dostępne bez wychodzenia z domu. Jak korzystać z serwisu Youtube w celu rozwijania swoich zainteresowań i nauki. Jak znaleźć i pobrać książkę online – w formie elektronicznej i głosowej (audiobooka).

10 listopada

  • Temat 1: Tańsze kupowanie i zakupy online i obsługa bankowości online

Uczestnicy nauczą się jak dokonać zakupów online (od znalezienia sklepu po płatność), jak obsługiwać znane portale zakupowe tj. Allegro, Olx. W formie mini wykładu poznają zasady bezpiecznych finansów online i różne metody płatności przez internet.

  • Temat 2: Rozwijam swoje hobby

Uczestnicy dowiedzą się jak w sposób zaawansowany znaleźć treści związany z hobby za pomocą wyszukiwarki Google, jak znaleźć inne osoby z podobnymi zainteresowaniami, a także jak wykorzystać media społecznościowe do poszerzania zainteresowań – m.in. grupy na Facebook'u.

17 listopada

  • Temat 1: Zdobywanie wiedzy o gminie, kraju i świecie 

Czyli jak w sprytny sposób szukać informacji w Internecie – zarówno informacji lokalnych dotyczących ich miejscowości, jak i wiadomości ogólnopolskich, ogólnoświatowych. Jak korzystać z newsletterów. Uczestnicy nauczą się również samodzielnie znajdować interesujące wydarzenia w okolicy i rezerwować na nich miejsce.

  • Temat 2: Planowanie podróży i przejazdów 

Uczestnicy poznają zagadnienia związane z podróżowaniem. Jak dojechać z punktu A do punktu B, udostępnić swoją lokalizację, znaleźć przydatne punkty usługowe w swojej okolicy. Jak korzystać ze strony JakDojade lub z innej strony związanej z miejscowością, w której odbywa się szkolenie. Poznają również możliwości zakupy biletów PKP, PKS, a także alternatywą formę podróżowania jaką jest BlaBlaCar. W formie miniwykładu zostaną zaprezentowane możliwości zarezerwowania noclegu przez internet (w tym sanatoria).

24 listopada

  • Temat 1: Telewizja i radio online

Uczestnicy nauczą się jak znaleźć i odsłuchać ulubioną stację radiową o dowolnej porze z dowolnego miejsca w Polsce, jak obejrzeć ulubiony film lub serial przez internet. W formie mini wykładu zostaną przedstawione również dostępne serwisy filmowe (m.in. Netflix).

  • Temat 2: Urząd i lekarz NFZ bez wychodzenia z domu

Czyli co to jest system ePUAP, mObywatel i jakie sprawy urzędowe można dzięki nim załatwić bez wychodzenia z domu. Jak założyć Profil Zaufany i do czego jest potrzebny. Nauczą się również korzystać z Internetowego Konta Pacjenta (NFZ).

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.

map-oracle@1.0.0/js/MapOracleMap.es as MapOracleMap