Rusza rozbudowa szkoły przy Podróżniczej - podpisaliśmy umowę z wykonawcą

Najstarszą szkołę w dzielnicy rozbuduje Przedsiębiorstwo Budowlano Handlowe Izolbud z Warszawy, które złożyło najkorzystniejszą ofertę w ogłoszonym przez nas przetargu.

Właśnie podpisaliśmy umowę na modernizację i rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 257 przy ul. Podróżniczej. Spółka wykona prace za 31,9 mln zł. Termin realizacji - 31 lipca 2023 roku. Było to możliwe dzięki zwiększeniu budżetu dla tej inwestycji na ostatniej sesji Rady Warszawy. Szkoła powiększy się m.in. o osiem dodatkowych sal lekcyjnych, cztery pracownie, halę sportową, bibliotekę i świetlicę.

Dlaczego rozbudowa jest potrzebna

Budynek Szkoły Podstawowej nr 257 przy ul. Podróżniczej powstał w latach 50-tych XX wieku. Zaprojektowano go dla 320 uczniów, ale obecnie w szkole uczy się 622 uczniów na dwie zmiany. Aby zapewnić dobre warunki nauki dla minimum 750 uczniów, konieczne jest powiększenie budynku.

Co znajdzie się w nowej części szkoły

Nowa część budynku będzie niezależna od istniejącej. Komunikację między obiema częściami zapewni łącznik. W nowym skrzydle powstanie:

• 8 sal lekcyjnych i 4 pracownie,
  • hala sportowa z możliwością podziału na trzy części (boisko o wymiarach 40x20 m),
  • biblioteka z czytelnią oraz czytelnią multimedialną,
  • świetlica,
  • toalety,
  • część administracyjna i gospodarcza,
  • niezależne wejście do budynku

Dlaczego ta inwestycja jest bardziej wymagająca

Prace projektowe były bardziej skomplikowane, niż w innych tego typu inwestycjach, bo budynek jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków. Projektant musiał więc uzgadniać z konserwatorami zabytków zarówno koncepcję, jak i sam projekt rozbudowy. Także w trakcie realizacji prac konserwatorzy zabytków będą czuwać nad prawidłowym przebiegiem robót. Wszystko po to, by nowa część dobrze wkomponowała się w istniejący budynek szkoły.

Wizualizacja sali gimnastycznej. Uczniowie na zajęciach WF grają w koszykówkę. Po prawej stronie sali, w podcieniu trybuny dla kibiców, po lewej stronie drabinki.
Wizualizacja biblioteki. Do pomieszczenia wpadają promienie słoneczne przez duże okna. Stoi w nim 6 wieloosobowych, drewnianych stołów z krzesłami. Na ścianach półki z książkami, a przed nią lada dla bibliotekarza.
Wizualizacja pracowni komputerowej. Promienie słoneczne wpadają do pomieszczenia przez duże okna. Na stołach pogrupowanych trójami stoją otwarte laptopy. Na ścianie przy wejściu wisi tradycyjna tablica, a obok ekran.