null

Symfonia na skrzypce i DJ-a

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Ciemna sala. Skrzypek grający na instrumencie, stoi na scenie podczas koncertu. Widok z za pleców muzyka na widownię. Publiczność trzyma włączone latarki w smartfonach.

W ramach Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej dzieci i młodzież z białołęckich szkół uczestniczyła w koncercie „Symfonia na skrzypce i DJ-a”, który odbył się w Białołęckim Ośrodku Kultury.

Projekt powstał dzięki współpracy z Fundacją Ewy Johansen "Talent". Ideą koncertu było zaprezentowanie muzyki klasycznej w nowoczesnym / współczesnym wydaniu, która rozbudza ciekawość młodych słuchaczy i zachęca do odkrywania muzyki poważnej. Dlatego też w przedsięwzięciu połączono historię ze współczesnością, wykorzystano do tego muzykę pop, rock, house i dubstep.

Program oparty jest na najbardziej znanych utworach muzyki klasycznej od baroku przez klasycyzm po romantyzm. Każdy utwór poprzedzony jest krótkim, barwnym opowiadaniem o kompozytorze, epoce, w której tworzył, czym się ona charakteryzowała, jak zmieniały się utwory, rozwijały, wreszcie jak muzyka zmieniała się na przestrzeni epok.

45 minutowa audycja/koncert przygotowana była w duecie. Tworzą go skrzypek Tomasz Dolski, najmłodszy zdobywca prestiżowej nagrody muzycznej Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR „Kryształowy kamerton”. Tomaszowi Dolskiemu towarzyszyła DJ-ka, producenci muzyczni.

Atutem muzycznego spotkania jest niezwykłe podejście Tomasza Dolskiego do młodych słuchaczy. Jego wiedza, poczucie humoru, mistrzowska gra na skrzypcach połączona z ciekawymi opowieściami o kompozytorach i epokach sprawia, że pozornie niedostępny świat muzyki klasycznej okazuje się „na wyciągnięcie ręki.”

„Symfonia na skrzypce i DJ-a”-  projekt edukacji kulturalnej skierowany dla dzieci i młodzieży szkół Dzielnicy Białołęka, jest wspófinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy w ramach otwartych konkursów ofert dla organizacji pozarządowych. 

Widok z boku sali. Na oświetlonej kolorowymi światłami scenie gra skrzypek. Przed sceną dwa rzędy widowni.
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Konsola dźwiękowa na pierwszym planie. W tle scena, na której stoją skrzypek i Dj-ka za konsolą do miksowania utworów. Skrzypek opowiada publiczności o kolejnym utworze.
Widok na oświetloną i zadymioną scenę, na której stoi skrzypek oraz DJ-ka za konsolą do miksowania utworów.
Publiczność - dzieci i młodzież siedzące na widowni. Sala ma teatralny układ widowni, wznoszący się ku górze. Jest podzielona na część parterową i piętro.