null

VI Dni Węgierskie na Białołęce

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Koncert zespołu Vołosi podczas "Dni węgierskich na Białołęce". Na oświetlonej niebieskimi światłami scenie grają muzycy. Są ubrani na czarno. Grają na instrumentach smyczkowych - skrzypcach, altówce, wiolonczeli i kontrabasie/

Tradycyjnie w październiku odbyły się Dni Węgierskie na Białołęce. W tym roku, w dniach 8-10 października, były zorganizowane po raz szósty. Dni Węgierskie składały się z trzech wydarzeń: przeglądu współczesnego kina węgierskiego, koncert zespołu „Vołosi” i wycieczki zabytkowym Ikarusem z gawędą Białołęka - węgierski zakątek. 

Przegląd współczesnego kina węgierskiego był okazją do przyjrzenia się bliżej jednej z najciekawszych i oryginalnych kinematografii ostatnich lat. W ostatniej dekadzie kino węgierskie szturmem wdarło się na najważniejsze salony filmowego świata. W programie znalazły się filmy z komercyjnym potencjałem, jak brawurowa „Węgierska robota”, w reż. Nimróda Antala oraz kino autorskie najwyższej próby. Zaprezentowano nominowany do Złotej Palmy w Cannes w 2017 roku thriller „Księżyc Jowisza” jednego z najważniejszych twórców współczesnego kina - Kornéla Mundruczó, melodramat „Dusza i ciało” w reż. Ildikó Enyedi, który w 2017 roku zdobył główną nagrodę festiwalu w Berlinie - Złotego Niedźwiedzia oraz dramat wojenny „W świetle dnia”, w reż. Dénesa Nagy uhonorowany Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszą reżyserię podczas ostatniej edycji Berlinale w 2021 roku. Był to pokaz przedpremierowy. Wszystkie filmy były prezentowane w Białołęckim Ośrodku Kultury. 

Autorem programu filmowego był Bartek Pulcyn, animator kultury i dziennikarz filmowy. Od 20 lat związany z międzynarodowymi festiwalami filmowymi i teatralnymi. Filmy spotkały się z dużym zainteresowaniem widzów. Wśród widzów było duże grono, które obejrzało wszystkie zaprezentowane filmy. 

Punktem kulminacyjnym Dni Węgierskich był koncert zespołu „Vołosi”, którzy gościli w Białołęckim Ośrodku Kultury. Vołosi to jeden z najbardziej ekscytujących i dynamicznych zespołów na współczesnej scenie muzycznej. Recenzenci zgodnie stwierdzają, że VOŁOSI wymykając się wszelkim klasyfikacjom stworzyli absolutnie oryginalny styl muzyczny. Przekraczając granice instrumentów smyczkowych tworzą muzykę na wskroś nowoczesną i atrakcyjną dla współczesnego odbiorcy – wyrastającą z karpackich korzeni, ale noszącą w sobie znamiona jazzowej improwizacji, naładowaną rockową energią, pełną niezwykle emocjonalnego przekazu. Ten fenomen sprawia, że VOŁOSI są uwielbiani zarówno przez publiczność wielkich rockowych festiwali, bywalców prestiżowych sal koncertowych, Tak, też było na Białołęce. Owacją na stojąco publiczność nagrodziła zespół za zjawiskowy koncert.

Od kilku lat stałym elementem Dni Węgierskich jest wycieczka zabytkowym Ikarusem z gawędą Bartka Włodkowskiego z Fundacji AVE. Uczestnicy wycieczki odbyli podróż szlakiem historii i miejsc na Białołęce związanych z Węgrami. Oprócz oczywistych i znanych miejsc jak pomnik László O'svátha czy ul. Józsefa Antalla uczestnicy poznali miejsca i historie nieznane i nieoczywiste. Duże wrażenie zrobił stary przegubowy Ikarus, przeciskający się przez ciasne ulice Tarchomina i Nowodworów. Wielu mijanych mieszkańców ze zdziwieniem oraz wzruszeniem przyglądało się temu zasłużonemu dla historii komunikacji miejskiej autobusowi „Made in Hungary”. W wycieczce uczestniczył Pan Miklós Ritecz, radca Ambasady Węgier.

Organizatorem wydarzenia jest: Fundacja Fundusz Innowacji Lokalnych. Współorganizatorami są: Białołęcki Ośrodek Kultury, Urząd Dzielnicy Białołęka, Fundacja AVE. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.

Piotr Oracz
Prezes Fundacji Fundusz Innowacji Lokalnych
Radny Dzielnicy Białołęka
 

Koncert w pełnej sali widowiskowej. Światła nad widownią są zgaszone, a scena oświetlona jest na niebiesko. Muzycy z zespołu Vołosi grają na instrumentach smyczkowych na scenie.
Zobacz galerię (7 zdjęć)
Czterech muzyków z zespołu Vołosi gra na instrumentach smyczkowych. Wszyscy mężczyźni są ubrani na czarno.
Czarno-białe zdjęcie. Dwóch muzyków grających na wiolonczeli i kontrabasie.
Widzowie oglądający seans w sali widowiskowej. Zgaszone światło, na scenie kadr z filmu. Pełna widownia.
Stary, czerwony autobus marki Ikarus stojący w zatoce przystankowej przy ratuszu Dzielnicy Białołęka. Na chodniku obok autobusu stoją pasażerowie, czekający na odjazd.
Tabliczka wewnątrz autobusu prezentująca informacje o Ikarusie 280.
Czerwony autobus Ikarus stoi na ulicy przy budynku Modlińska 257. Przed budynkiem stoją rozproszeni uczestnicy wycieczki. Słuchają opowieści o budynku.