null

Wiemy jak będzie wyglądała biblioteka przy ul. Kłosowej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Wizualizacja jednopiętrowego budynku z dużymi przeszklonymi oknami. Elewacja drewniana.

Odebraliśmy Program Funkcjonalno-Użytkowy (PFU) z koncepcją architektoniczną i wizualizacją.

Kolejny krok w kierunku budowy biblioteki dla Choszczówki za nami. Znamy już parametry przyszłego obiektu, wielkości poszczególnych pomieszczeń i ich funkcje. Wiemy jak będzie wyglądał sam budynek oraz jego otoczenie. 

Jaka będzie przyszła biblioteka 

Budynek biblioteki powstanie w technologii modułowej z prefabrykowanego szkieletu drewnianego. Powierzchnia całkowita budynku wyniesie ok. 670 m2. Zaplanowano dwie kondygnacje. Na parterze znajdzie się m.in. wypożyczalnia dla dorosłych, czytelnia czasopism, mediateka, szatnia oraz sala wielofunkcyjna z zapleczem. Piętro to strefa młodszych mieszkańców dzielnicy. Tu zostanie zlokalizowana  wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży oraz sala multimedialna. Działka, przy ul. Kłosowej (obok poczty), na której planujemy inwestycję, ma powierzchnię ok. 1,5 tys. m2.

Jak będzie można wykorzystywać nowy obiekt

W nowej bibliotece można będzie nie tylko wypożyczyć książki, czy multimedia, ale też zorganizować aktywności kulturalne, zajęcia biblioteczne, spotkania z autorami, dyskusje, spotkania klubów czytelników a także zajęcia dodatkowe np. plastyczne, teatralne itp. 

Poza działalnością związaną z podstawową funkcją obiektu, będzie też  możliwość udostępniania części budynku - sali wielofunkcyjnej i sali multimedialnej np. jako sali konferencyjnej, miejsca imprez okolicznościowych itp. 

Przestrzeń obiektu będzie stwarzać także warunki do nauki lub pracy zdalnej (jako alternatywy dla pracy z domu) oraz integracji społeczności. W związku z tym przewidziano miejsca do siedzenia zarówno przy biurkach, zlokalizowane w czytelni i sali wielofunkcyjnej, jak i mniej formalne np. do gry w gry planszowe lub spotkań w holu wejściowym. 

Jakie będzie otoczenie budynku

Budynek ma wizualnie i funkcjonalnie łączyć wnętrze z częścią zewnętrzną, szczególnie z terenem zielonym po południowo-wschodniej i południowo-zachodniej stronie biblioteki. Na elewacji południowo-zachodniej, z pomieszczenia czytelni dorosłych oraz z holu wejściowego zaplanowano bezpośrednie wyjścia na zewnątrz w formie przeszklonych dwuskrzydłowych drzwi. Przy południowo-wschodniej elewacji budynku będzie taras i pas terenu, pozwalający na wystawienie stolików, krzeseł, leżaków i użytkowanie tej przestrzeni jako zewnętrznej czytelni i przedłużenia przestrzeni holu. W ogrodzie biblioteki będzie też można zorganizować kino letnie, czy spotkania z autorami. Parking zaplanowano z przodu budynku.  

Co w kolejnych krokach

W oparciu o odebrany Program Funkcjonalno-Użytkowy możemy przygotować przetarg, by wyłonić wykonawcę inwestycji   w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Przetarg planujemy ogłosić na początku 2022 roku.  

Wizualizacja wnętrza biblioteki. Mężczyzna stoi przed drewnianymi półkami z książkami. W głębi po prawej stronie bibliotekarka stoi za ladą. Obok stoją kanapa i pufy.