Zaczynamy budowę ronda u zbiegu Ostródzkiej i Hemara

W gabinecie burmistrza, trzech członków zarządu dzielnicy podpisuje umowę na przebudowę skrzyżowania Ostródzka-Hemara

Jedno z najbardziej obciążonych skrzyżowań we wschodniej części dzielnicy wkrótce zostanie przebudowane.

9 września podpisaliśmy umowę z wykonawcą prac. Firma Falbruk, która wygrała przetarg, zrealizuje roboty za ponad 4 mln zł.

– Pod względem infrastruktury drogowej Zielona Białołęka cały czas się rozwija, choć doskonale zdajemy sobie sprawę ile jeszcze jest do zrobienia przy takim tempie rozwoju wschodniej części dzielnicy  – mówi Grzegorz Kuca, burmistrz Białołęki.  – Oddaliśmy nowe rondo u zbiegu Zdziarskiej i Kątów Grodziskich z mostem na rzece Długiej, powstała ulica Olsztyńska, przedłużone zostały: Astrowa i Hemara. Wkrótce też ruszy budowa kolejnego ronda - na skrzyżowaniu Ostródzkiej i Zdziarskiej.  Dziś rozpoczęta inwestycja poprawi płynność ruchu w newralgicznym miejscu – w pobliżu kilku placówek oświatowych – dodaje Grzegorz Kuca.

Jakie ulice zostaną przebudowane

Wykonawca nie tylko zbuduje rondo, ale też przebuduje fragmenty ulic:

• Ostródzkiej - od Olsztyńskiej do wjazdu na parking szkoły podstawowej i liceum,
  • Hemara - od skrzyżowania z Ostródzką do końca nawierzchni z kostki betonowej.

Oprócz tego Falbruk zbuduje kanalizację deszczową, zbuduje i przebuduje wodociąg, oświetlenie oraz sieci elektroenergetyczne i telekomunikacyjne.

Co zmieni się po zakończeniu prac

Ulica Ostródzka zyska dodatkowy pas do skrętu w lewo w ulicę Olsztyńską. Powstaną nowe, szersze chodniki (o szerokości min. 2 m). Przy ul. Ostródzkiej, na wysokości placówek oświatowych, wykonawca zbuduje zatokę postojową do parkowania równoległego. Przebudowywane odcinki dróg zostaną pokryte nową nawierzchnią, kostkę betonową na ul. Hemara zastąpi asfalt.

Koszt prac budowlanych to 4 148 tys. zł.

Kiedy koniec inwestycji

Planujemy, że prace zakończą się w przyszłoroczne wakacje, by oddać nowy układ komunikacyjny przed rozpoczęciem roku szkolnego 2022/2023. Przy ul. Hemara i Ostródzkiej znajduje się kilka placówek oświatowych, dlatego ten rejon jest najbardziej obciążony rano, przed pierwszym szkolnym dzwonkiem.

Rysunek techniczny ronda, które ma powstać u zbiegu ulic Ostródzkiej i Hemara.